Protez Diş Nedir 4 yorum


Protez Diş Nedir

             Protez Diş Nedir

 Protez Diş Nedir

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlara “protez diş” ya da diğer adıyla “takma diş” denir.

Diş protezleri tam diş protezi ve kısmi protezler olmak üzere iki farklı kısma ayrılır.

Tam diş protezi veya bütün diş protezi, kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılan çıkarılabilir cihazlardır. Diş protezleri akrilik bir taban

üzerinde porselen veya akrilikten üretilir.

Kısmi protezler de benzer şekilde yapılır ancak tam protezler tüm dişleri kapsarken, kısmi protezler bazı dişlerin yerine takılır.

Diş protezleri, diş tedavisinde en son tercih edilen yöntemlerdir. Diş sağlığında meydana gelen sorunların başında, diş çürümesi, dişin kırılması ya da düşmesi ve de dolgunun yetersiz kalması gibi durumlar gelir. Bu tür durumlarda, öncelikle tedaviyle sorun düzeltilme yoluna gidilir. Dişlerde meydana gelen hasar tedaviyle düzeltilemeyecek kadar büyükse, bu süreçte diş protezinden faydalanılma yoluna gidilir.

 Diş Protez Türleri

  • Sabit Protezler
  • Hareketli Protezler
  • İmplant üstü protezler

Sabit Diş Protezleri

Bu protez türü, ağız içerisine yapıştırılır ve kişi kendi isteğiyle bu protezi çıkaramaz. Sabit protezler, dişe sabit bir şekilde kullanılmaktadır. Bu protezlerin en önemli özelliklerinden birisi, protezin kişinin kendi dişi kullanılarak üretilmesidir. Bu yapay diş türü, diş kaybı az olan kişilere uygulanmaktadır. Hasta kişiye, kendi dişinden yapılmış yapay bir diş takılır. Bu işlemin birkaç aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar, dişin kesilmesiyle başlar. Kesilen diş, öncelikle prepare edilir. Ardından üzeri kaplanır ve en sonunda da hastanın ağzında diş yerine monte edilir. Bu protezler, porselenden ya da metal yapıda olmaktadır. Aynı zamanda bu protezlerin kullanımı, oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Proteze karar verilmesinin ardından, hasta kişiye protez takılmasına kadar geçen süreç yaklaşık olarak 10 gündür. 10 gün içerisinde, kişiye yapay dişleri takılmış olmaktadır. Bu süreç içerisinde, hastanın 4-5 kez kendi diş doktoruna gitme mecburiyeti bulunmaktadır. Yapay diş olarak kullanılmakta olan protezlerin ömrü, 6 ile 8 yıl arasında değişmektedir. Bu değişim, protez oldukça sağlam olsa dahi gerçekleşmektedir. Sabit protezler, köprü ve de kron olmak üzere iki türlüdür.

Hareketli Diş Protezleri

Bu protez türü, kullanan kişi tarafından oldukça kolay bir şekilde çıkarılıp takılabilir. Aynı zamanda, bu yapay diş türünün, her gün mutlaka günlük bakımının yapılması gereklidir. Bu protez türü, çok sayıda eksik dişi olan kişilere uygulanmaktadır. Bu tür, kısmi ya da tam olarak uygulanabilmektedir. Eğer bir kişi herhangi bir nedenden dolayı bütün dişlerini kaybetmişse, bu kişilere tam protez takılmaktadır. Eğer kişi, bütün dişlerini değil de dişlerinin bir bölümünü kaybetmişse bu tür kişilere ise bölümlü protezler takılmaktadır. Bu tür dişlerin yapımı, sabit protezlere oranla daha fazla bir sürede gerçekleşmektedir.

Hastaların bu süreç içerisinde en az 7 kez diş doktoruna gitmesi gerekmektedir. Hareketli protezlerin yapım süresi, yaklaşık olarak 6-7 hafta sürmektedir. Sabit proteze göre yapımı oldukça zordur. Bu türde yapılan dişler, toplumda genellikle yaşlılık sembolü olarak görülmektedir. Bu nedenle de, kişi bu diş türünü takmaktan çoğu zaman çekinmektedir. Fakat toplumdaki bu görüş, yanlış bir görüştür. Bunun nedeni ise, hareketli protezler kişi yaşlanınca değil, kişi tüm dişlerini ya da dişlerinin bir bölümünü kaybetmişse kişiye takılmaktadır.

Bu tür protezler ağızdayken, kişi konuşurken ve de öksürürken hareket etmektedir. Bu nedenle de, bu yapay diş kişi tarafından psikolojik nedenlerden dolayı reddedilmektedir. Gerek toplumdaki düşünce, gerek de protezin ağız içerisinde bazı nedenlerden dolayı hareket etmesi nedeniyle kişi tarafından pek olumlu karşılanmasa da, kişi dişlerinin tamamını kaybetmişse bu protezi taktırmak macburiyetindedir.

İmplant Protezler

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. Çene kemiği, titanyumu vücudun bir parçası olarak algılandığından, implantlar çoğunlukla titanyumdan yapılmaktadır. İmlantların yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir.

İmplant Nasıl Yapılır ?

protez diş nedir

Diş eti küçük bir kesik ile açılarak kemiğin içerisinde yuva oluşturulur ve implant diş buraya yerleştirilir. Vidanın yerleştirileceği yer açılır ve çapı belirlenmiş  olan vida bu bölgeye yerleştirilir. Bu işlemin hemen ardından protez yapılamaz. Protezin yapılabilmesi için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu sürede yaklaşık ? Ay kadardır. Belirtilen bu zaman zarfından sonra protez yapılabilir.

Diş İmplantı acıtır mı ?

Genellikle diş implantı lokal anestezi ile yapılır. Fakat genel anestezi de kullanılmaktadır. Lokal anestezi ve genel anestezinin birbirinden farkı ise lokal anestezide hastanın bilinci yerindeyken, genel anestezide ise  hasta uyutulur.

Diş İmplantı uygulamasından sonra çok büyük bir ağrı duyulmamaktadır.

 


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 yorum “Protez Diş Nedir